DEFICITY DÍLČÍCH FUNKCÍ Brigitte Sindelar

Představte si své dítě jako strom. Strom má kořeny, kmen a větve, které vytváří korunu. Koruna stromu představuje aktuální vývojovou úroveň dítěte. To znamená všechny jeho schopnosti, dovednosti a způsoby chování. Je-li vaše dítě školák, pak koruna stromu ukazuje jeho schopnost naučit se číst, psát i počítat, soustředit a chovat se přiměřeně situaci. Zrání a pravidelnost koruny stromu závisí na vývoji kořenů a kmene. Dílčí (základní) funkce leží v kořenech i kmeni stromu a v průběhu zrání stromu se vzájemně propojují a podílejí na jeho harmonickém košatění. Dítě s deficitem dílčích funkcí má v základních funkcích vyššího myšlení, tj. v kořenech a kmeni stromu, nepravidelný vývoj, který se projevuje narušením tvaru koruny stromu jako symptom deficitu dílčí funkce obtížemi v chování, pozornosti, ve čtení, psaní, počítání atd.

Deficity dílčích funkcí Brigitte Sindelar jsou ucelenou metodikou, která se snaží rozpoznat neharmonický vývoj procesů kognice, tj.  pozornosti, vnímání a paměti, které jsou základním kamenem procesu učení. Jejich nepravidelný a neharmonický vývoj významně přispívá k obtížím či selhání ve škole i v každodenním běžném životě. Deficity dílčích funkcí mohou být symptomem potíží při čtení, psaní diktátu, počítání zpaměti, v koncentraci pozornosti, v rozvoji motoriky a řeči, v chování, při orientaci ve městě anebo doma ve vlastní skříni atd. Pomocí metody je možné odhalit příčiny selhávání dítěte ve škole, nebo dospělého v jeho profesní kariéře a problémy umenšit nebo je téměř odstranit. Systematický ucelený trénink deficitů dílčích funkcí urychluje dozrávání mozkových struktur, které nejsou u dítěte rozvinuté na vývojové úrovni typické pro dané vývojové období. Cílem metody je proto pomoc nejen konkrétnímu dítěti, ale i jeho rodině.    

Metoda je určena zejména dětem od osmi let až do dospělosti. Zaměřuje se na jedince, kteří mají obtíže v chování, pozornosti, motorice, prostorovém vnímání, paměti, vývoji řeči, při nácviku a automatizaci čtení, psaní i počítání, tzn. na děti a dospělé s poruchami učení, Downovým syndromem, poruchami autistického spektra, poruchami pozornosti i s lehkým mentálním postižením atd.  

ilustrační obrázek
ilustrační obrázek
ilustrační obrázek

Metoda Deficitů dílčích funkcí má tři části. První část tvoří detailní prozkoumání aktuální vývojové úrovně percepčně kognitivních funkcí jedince v oblasti zrakového vnímání, sluchového vnímání, prostorového vnímání, paměti, taktilně kinestetického vnímání a intermodálních vztahů. Výsledkem je specifický individualizovaný plán reedukace dílčích funkcí, s nímž je rodič podrobně seznámen. Druhou část tvoří systematické trénování deficitů dílčích funkcí. Jedná se o pravidelná třicetiminutová setkání v SPC jednou za týden až čtrnáct dní a každodenní deseti minutový trénink doma s rodičem. Reedukace v SPC probíhá za účasti rodiče. Dítě i rodič jsou seznámeni s cvičením a zacvičeni ve způsobu, jakým mají doma pracovat. Třetí část tvoří opětovné prozkoumání aktuální úrovně percepčně kognitivních funkcí. Na základě výsledků jsou rodič a dítě informováni o tom, zda je možné reedukaci již ukončit nebo je třeba v ní pokračovat dále.

Přejít nahoru