rozvoj grafomotoriky
Grafomotorika je soubor psychomotorických činností, které jsou vykonávány při psaní a kreslení. Při psaní je potřeba vykonávat účelné pohyby, které jsou založeny na koordinaci oko – ruka. Při vývoji grafomotoriky se tato koordinace zdokonaluje a umožní dítěti spontánní grafický projev a později i psaní. Grafomotorika se vyvíjí individuálně, avšak fyziologicky daným postupem. Nerozvinutá grafomotorika a obtíže v grafomotorických dovednostech bývají důvodem pro odklad školní docházky, protože nedostatky v rozvoji grafomotoriky by mohly předznamenávat potíže při nácviku psaní. Grafomotorické poruchy se nejčastěji objevují spolu s horší koordinací těla a artikulačních orgánů.
Rozvíjet grafomotoriku můžeme ji v předškolním věku a to např. pomocí při činnostech v domácnosti (válení a hnětení těsta, čištění zeleniny, zamykání dveří, připínání kolíčků, pomoc při věšení prádla), ručními a kreativními činnostmi (navlékání korálků, stříhání nůžkami, modelováním z plastelíny…) a prací s pastelkami a perem (spojovačky, bludiště, vybarvování, obkreslování…). Pro toto období je také důležitý nácvik správného sezení, schopnosti soustředěné cílené koncentrace, věnování se konkrétní činnosti na určitém místě, držení psacího náčiní, orientace na ploše a v prostoru.



Doporučují se pohybová cvičení celé ruky, pro uvolnění ramenního, loketního kloubu, zápěstí a prstů (např. kreslení čar ve vzduchu, v poloze vodorovné a šikmé, kreslení čar krouživým pohybem). Pokud se projeví ve škole problémy se správným osvojováním tvarů písmen, grafický projev je špatně čitelný, těžkopádný a dítě je pomalé, je potřeba co nejdříve začít s nápravou.
Dítě si totiž může svůj handicap uvědomovat, a tím se oslabuje jeho vnitřní motivace k psaní, dítě ztrácí důvěru v sebe a ovlivňuje to jeho osobnostní rozvoj. Ve škole si můžeme všímat toho, že dítě bolí ruka, potí se mu, má obtíže se trefovat do linek, nedokáže zmenšovat písmo, nemůže vykroužit správný tvar písmen, písmo nemá oblé tvary, má obtíže s napojováním písmen, píše ve velmi pomalém tempu. Důsledkem obtíží můžou být změny v chování, nechuť k činnostem spojených se psaním apod.



V rámci intervencí pracujeme na rozvoji koordinace oko-ruka, zvyšujeme pohyblivost paže, uvolňujeme jednotlivé partie ruky důležitých pro psaní a k nácviku pohybu ruky po papíře, pracujeme s rytmizací, rozvíjíme smyslové, zrakové i pohybové schopnosti, pozornost a soustředění.