Strukturované učení

Strukturované učení je metodika výchovy a vzdělávání lidí nejen s poruchami autistického spektra. Vychází z filozofického základu programu TEACCH. Intervence prováděná metodou strukturovaného učení staví na odstranění deficitů vycházejících z diagnózy PAS. Základními principy strukturovaného učení jsou individualizace, strukturalizace, vizualizace a motivace. Při uplatňování principů strukturovaného učení se řídíme základním pravidlem, kterým je nastavení práce zleva doprava a shora dolů. Tento systém vychází z našich kulturních tradic a je uplatňován ve všech oborech lidské činnosti (např. čtení, psaní). Tento systém nám umožňuje lépe se orientovat a vnímat vzájemné souvislosti. Pokud lidé s autismem tento systém pochopí a zvládnou, umožní jim to lépe porozumět instrukcím, zvýší se schopnost předvídatelnosti v čase a prostoru a umožní jim aktivnější učení se novým dovednostem. To zvýší jejich samostatnost a nezávislost.

Jak již bylo zmíněno základními principy strukturovaného učení jsou individualizace, strukturalizace,  vizualizace a motivace.

piktogramy
piktogramy

Individualizací rozumíme nejen individuální volbu metod a postupů, ale také individuálně volené úlohy, individuálně upravené prostředí, individuální formy vizualizačních pobídek, komunikace a motivace. Je třeba nepodceňovat i nejmenší detaily ( např. barva podkladu úloh, označení odměny, čísla na stránkách…). Pokud bychom tyto detaily podcenili, nemohla by být intervence úspěšná.

Strukturalizací rozumíme určité členění, jakousi přehlednost konkrétního sdělení či situace. Struktura pomáhá zajistit člověku určité jistoty a neměnnost, která mu umožní vykonávat každodenní činnost s danou rutinou. Lidé s PAS si nedokáží odpovědět na otázky CO, KDY, KDE, JAK . Tím se dostávají do stresu a zmatečnosti v chování, jehož důsledkem může být problémové chování. Pomocí jednoznačně upořádaného času, prostředí a jednotlivých činností umožníme jednotlivci s PAS se lépe orientovat v čase a prostoru a pružněji reagovat na změny (struktura pracovního místa, struktura času – denní režimy, struktura činností – krabicové úkoly, úlohy v deskách, sešity, pracovní listy) .

Vizualizace – vizuální vnímání a myšlení patří k silným stránkám u většiny lidí s PAS. Vizuální podpora pomáhá udržet informace ve formě, kterou lidé s autismem dokáží lépe a rychleji interpretovat, objasňuje verbální informace, zvyšuje schopnost porozumět nastalé změně a přijmout ji, usnadňuje nezávislost a zlepšuje samostatnost. Můžeme vizualizovat prostor (uspořádání nábytku, skříněk…), vizualizovat čas (lišty s denním režimem), činnost (lišta s jednotlivými činnostmi, procesuální schémata, pracovní schémata).

ilustrační obrázek
ilustrační obrázek
ilustrační obrázek

Motivace má v ovlivňování chování u dětí s PAS klíčovou roli. Pokud najdeme způsob, jak ovlivňovat pozitivní chování konkrétního člověka, najdeme motivační stimuly a vytvoříme motivační systém, pak dokážeme předcházet problémovému chování. Systematické poskytování odměn za žádoucí chování vede u řady dětí ke zlepšení chování. Pokud chceme, aby odměna byla co nejúčinnější, musí následovat ihned po splnění požadovaného úkolu. Formy odměn mohou být materiální, činnostní (hudba, encyklopedie, hraní PC her..), sociální. Vytvoření úspěšného motivačního systému je alfou a omegou úspěšné práce s dětmi s autismem.

V rámci intervencí budeme pracovat na vhodném motivačním systému, se strukturovanými úkoly dle individuálních schopností dítěte (krabicové úkoly, úkoly v deskách, prac. listy), s lištou s denním režimem. Činnosti budou přizpůsobovány vždy individualitě každého dítěte. 

 

 

Přejít nahoru